Naturalne suplementy diety na trawienie

Problemy z trawieniem, mogą być wywołane wieloma czynnikami, z których najpopularniejsze, to:

  • Przejedzenie
  • Nieprawidłowa dieta
  • Jedzenie w pośpiechu
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego
  • Stres

W dolegliwościach tego typu, zwykle stosuje się preparaty pochodzenia naturalnego, które dają szybkie i skuteczne efekty. Najważniejsze, naturalne preparaty na trawienie, to między innymi:

Zioła gorzkie – takie, jak piołun, cykoria, boldo, krwawnik czy  karczoch. Stymulują one wydzielanie kwasu żołądkowego, zmniejszają uczucie mdłości po jedzeniu i poprawiają apetyt. Ich smak nie jest zbyt dobry, dlatego zwykle przyjmowane są w formie tabletek.

Suplementy poprawiające wydzielanie żółci – wspomagają trawienie tłuszczu. W ich skład mogą wchodzić takie zioła, jak kurkuma, karczoch, mniszek lub tysiącznik. Można stosować je zarówno w formie herbatek, jak i tabletek i kapsułek. W nagłych przypadkach, dobrym rozwiązaniem są wyciągi alkoholowe w formie kropli.

Przyprawy na poprawę trawienia – większość przypraw wspomaga trawienie i zmniejsza dolegliwości, które mogą być związane z nieprawidłową dietą i jedzeniem w pośpiechu. Takie zioła, jak kardamon, kolendra, tymianek, majeranek, mięta i rozmaryn, mogą być zarówno dodawane do potraw, jak i zaparzane w formie herbatki i popijane po posiłku. Stosuje się je także w formie kapsułek i tabletek.

Aby trwale pozbyć się problemów z trawieniem, konieczna jest zmiana diety i nawyków żywieniowych, a także zmniejszenie codziennego stresu.