Naturalne suplementy – czym różnią się od leków?

Suplementy diety oraz leki, często są mylone ze sobą. Istnieje kilka ważnych czynników, które pozwalają odróżnić te dwa rodzaje preparatów i należy na nie zwrócić uwagę, podczas zakupów.

Najważniejszym z tych czynników, jest przeznaczenie preparatów. Leki są stosowane w celu zapobiegania chorobom lub ich leczenia, natomiast, suplementy wspomagają naszą dietę, uzupełniając ją o pewne substancje.

Leki podlegają ścisłej kontroli przez inspektoriat farmaceutyczny, ponieważ muszą zawierać ściśle określoną ilość substancji aktywnych. W przypadku suplementów diety, jednostką nadzorczą jest sanepid. Firmy sprzedające suplementy diety, nie muszą ich rejestrować tak, jak w przypadku leków.

Istotne różnice istnieją także w oznaczeniach tych preparatów – leki muszą posiadać adnotację „lek” lub „produkt leczniczy”, natomiast suplementy diety, powinny być oznaczone napisem „suplement diety”.

To porównanie nie oznacza, że naturalne suplementy diety są preparatami gorszej kategorii niż leki. Różnica polega na tym, że służą one innym celom i powinny być stosowane, jako sposób na stałe wspomaganie funkcjonowania organizmu i ochrona przed niedoborami substancji odżywczych.

Mimo tego, że naturalne suplementy diety są w mniejszym stopniu kontrolowane przez instytucje, te preparaty są także zwykle wysokiej jakości. Coraz częściej można spotkać się z suplementami roślinnymi standaryzowanymi, co oznacza dokładne określenie dawek substancji aktywnych. Pozwala to na łatwe porównanie jakości różnych suplementów i wybranie najlepszego.